top of page

ריפוי בטיפוס

הם קופצים על השיש, קורעים וילונות, מתנדנדים ממתקן הכביסה - חתולים מטפסים על כל דבר!

ולפעמים הורסים את הבית על הדרך. מה עושים? מתעלים את הטפסנות למקומות אחרים!

לפני הכל, נבין שהטיפוס בפני עצמו אינו בעיה אלא התנהגות טבעית ובריאה. משם נמשיך בהתבוננות והבנת הצורך הטיפוסי ואז נלמד איך לתעל אותו כך שלא נשתגע...

אז למה חתולים מטפסים?

⬅ טריטוריה בניגוד לאנשים ולכלבים שמנהלים את חייהם במקביל לרצפה, חתולים מתנהלים גם במאונך - לגובה. ככל שירבו אפשרויות הטיפוס - מדפים, מדרגות או רהיטים בגבהים שונים - כך גדלה הטריטוריה עבור החתול. כאשר כמה חתולים חולקים מרחב מחיה אחד, לגבהים השונים תפקיד חשוב בתקשורת ובחלוקת המרחב ביניהם.

⬅ טבע פראי לחתולים אינסטינקטים טבעיים חזקים והטיפוס משרת אותם נאמנה כציידים וכניצודים: בגובה רוב הטורפים לא יוכלו להגיע אליהם ואילו להם תהיה גישה קלה יותר למושאי הציד שלהם - ציפורים, חרקים מעופפים ולטאות.

בנוסף, ענפים וגזעי עצים הם משטח הגירוד האולטימטיבי...

השקעתם במרבצים גבוהים ומיוחדים, אבל החתול לא גילה בהם כל עניין. למה?

⬅ בטחון ממקומות גבוהים ניתן להבחין בכל מי שמתקרב, מה שמקנה תחושת בטחון ורוגע. לכן חתולי חוץ רבים יבחרו לנמנם במקומות גבוהים כמו עצים, גגות וחלונות. בדומה, חתולי בית רבים יחפשו חפצים שמאפשרים טיפוס ויאמצו אותם (כשאתם קונים לחתול מיטה שווה והוא מעדיף לישון על המיקרו ;)). ⬅ כושר החתולים התפתחו במהלך דורות רבים להיות טפסנים מוכשרים והצורך לטפס טבוע בהם ונחוץ להם. פיתוח מיומנות זו דורש ריכוז והתמדה, פורק אנרגיה ונותן עניין וגיוון בשגרת היום-יום. ⬅ תשומת לב יש חתולים שמעדיפים לטפס למקומות רחוקים ונסתרים מן העין, שם לא יביטו בהם ויטרידו אותם. לעומתם חתולים רבים נוטים להשתרע דווקא על הטלוויזיה, המקלדת, מכונת התפירה או כל עצם אחר שזוכה למלוא תשומת הלב שלכם. התנהגות זו יכולה לנבוע מסקרנות או מתביעת היחס הזה לעצמם. בקיצור, טיפוס לגובה הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מלהיות חתול!

פיתוח מיומנויות טיפוס דורש ריכוז והתמדה, פורק אנרגיה ונותן עניין וגיוון בשגרת היום-יום

אז מה עושים?

איך בכל זאת גורמים לחתולי לשחרר מהוילון/ המראה/ הטלוויזיה/ מדף הקריסטלים של סבתא⁉ מספקים תחליף הולם - מקום טיפוס בעל תכונות דומות, שיהיה מקובל עליכם. יכול להיות ששמעתם את זה כבר, ואפילו השקעתם במרבצים גבוהים ומיוחדים, והחתול לא גילה בהם כל עניין! 🤔 כדי להבין למה, נתבונן במקומות שאליהם החתול בוחר לטפס ונשאל את עצמנו כמה שאלות:

  • האם הדרך למעלה קלה או מאתגרת? רכה או מחוספסת? מסקרנת או נטולת גירויים?

  • בסוף הטיפוס, איפה החתול בוחר להתמקם ולמה?

  • בגובה שבחר, מה מעליו/מתחתיו?

  • מה הוא רואה משם? (חתול שמצא לו נקודת תצפית מול חלון, למשל, לא יחליף אותה במרבץ עם נוף לקיר)

  • מי יכול לראות אותו כשהוא שם? (האם זהו מקום מסתור/מארב?)

  • מי או מה קרוב / רחוק מהמקום? (האם המיקום של שאר בני הבית קשור לבחירה?)

  • מתי הטיפוס מתרחש? (ומה קורה בחוץ/בבית באותם זמנים)

הצלחתם להבין את הבחירה? אילו צרכים ויתרונות זיהיתם תוך כדי התבוננות?

והכי חשוב - האם התחליף שסיפקתם אכן בעל תכונות דומות?

שימו ♡ - חוסר במקומות טיפוס יכול להתבטא בבעיות התנהגות שונות ומשונות. דוגמה קלאסית שרבים מכם יוכלו להזדהות איתה: פנה אליי בעל עסק עצמאי שהחתול שלו נהג להתיישב מאחוריו, ליילל ולצרוח לכל אורך הזמן שישב מול המחשב בבית. זה יצר, כמובן, סביבת עבודה בלתי אפשרית. הצעתי לו להוסיף איזשהו מרבץ גבוה בנקודת תצפית אסטרטגית, שתאפר לחתול להיות חלק מהסיטואציה. הוא הניח כוננית פשוטה ליד שולחן העבודה וריפד מדף בגובה אמצע המסך. מאותו יום והלאה, בכל פעם שהבעלים התיישב ליד המחשב, במקום לשבת מאחוריו וליילל היה החתול מטפס למדף ומתבונן בשקט בו ובמסך עד שסיים לעבוד. עכשו, לאחר ששאלתם את השאלות הנכונות, הבנתם את הסיבות, הנסיבות והמיקום הרצוי, תוכלו להתקין מרבץ נעים ומפתה יותר ולהסיט אליו את הטפסנים! מדף מרופד, "מדרגות חתולים" או סתם כוננית במקום הנכון יכולים לשנות את חייכם…

בהצלחה!

פוסטים קשורים

הצג הכול
כתבות שאהבתם במיוחד
פוסטים אחרונים
תגיות

משלוח חינם בהזמנות מעל 300 ש"ח

bottom of page